Hasznos tudnivalók

Mit jelent pontosan, hogy tojást, tejet, (egyéb állati eredetű anyagot) tartalmazHAT egy élelmiszer?

Sajnos mivel még nemigen léteznek tisztán vegán gyárak, ezért nagy valószínűséggel ahol csomagolják, összeállítják az adott terméket, nem vegán termékekkel is foglalkoznak. Az allergiás reakciókat kerülendő ezt kötelező feltüntetni - hiszen a szalagon előfordulhat, hogy maradhat belőle, vagy éppen a porított tej, tojás szállhat a levegőben, így belekerülhet az amúgy azt nem tartalmazó termékekbe is.

A tejsavról

A tejsav (E270) "természetes sav, mely a fermentált ételekben baktériumok által termelődik. Minden erjesztett étel gazdag tejsavban. Kereskedelmi célokra keményítőből és melaszból bakteriális fermentációval állítják elő." (forrás) Tehát semmi köze a tejhez, nem úgy, mint a tejsavónak, ami viszont már nem vegán.

Mi a helyzet a mézzel?

Mézet tartalmazó terméket nem töltök fel az adatbázisba, mert állati eredetű, és bár megosztó téma - sok magát vegán jelzővel illető ember használja -, nem tartom etikusnak. (További olvasnivaló itt: link

Mi a helyzet a pálmazsírral/pálmaolajjal?

A pálmazsírtól azért tartózkodnak sokan, mert termelése során nagy mennyiségű esőerdőkerül kiírtásra (leggyakrabban halálra éhezett, szörnyű kínok között elpusztult orángutánokkal szokás illusztrálni), ugyanis a növény, melyből kinyerésre kerül, meglehetősen gyorsan terméketlenné teszi a földet,
így újabb és újabb területek feltörésére van szükség.
Nem szabad elfelejteni viszont, hogy a roppant mértékű olajpálma-termesztésnek az élelmiszeripar csak egy részét teszi ki, a biodízel, illetve számos haszonállat-takarmány is ebből készül.
Létezik fenntartható, etikus forrásból származó pálmaolaj is, viszont a piaci kínálat mindössze 17%-át teszi ki. 
A nehézséget az okozza, hogy előnyös tulajdonságai miatt szinte minden termékben előfordul - legyen az péksütemény vagy előre csomagolt tésztaétel, chips vagy bármi más - amiben növényi zsír kerül megemlítésre, ezért nagyon nehéz kikerülni.
(További olvasnivaló: link
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a legnagyobb körnxezetvédő szervezetek nem ajánlják bojkottálni a pálmaolajat, ugyanis más olajak kinyerése még károsabb következményekkel jár. (Forrás)

Nagy cégek, melyek amúgy látványosan nem vegánok...


Számos olyan termék is található az oldalon, aminek a gyártója, anyavállalata... stb. köztudottan nem cruelity-free, viszont akadnak olyan termékeik, amelyek nem tartalmaznak semmiféle állati eredetű összetevőt. Ilyenkor merül fel a kérdés, hogy etikus-e tőlük vásárolni, őket támogatni. 
Akik elítélik, bojkottálnak azzal érvelnek, hogy nem támogatnak a pénzükkel olyan céget, vállalatot, ami közismerten állatkísérletes, vágóhidakat pénzel, stb., inkább esetleg több pénzt fizetnek ki az adott termékféléért, de biztosan megbízhetó, vegán forrásból vásárolnak.
Akik vásárolnak tőlük, úgy gondolják, érdemes megmutatni, hogy igenis van igény a növényi alapú élelmiszerekre, idővel talán a kereslet-kínálat miatt több hasonló terméket dobnak a piacra, olcsóbbak lesznek, stb.
Igazán ez nem csak az élelmiszeriparra  jellemző, ott vannak a tesztelő nagy kozmetikumvállalatok, vagy boltok ahol lehet kapni teszem azt bőr ruházatot is a szintetikus, ill. állati-eredetű-mentes mellett.  Ugyanilyen kérdések merülnek fel sokszor "megveszed-e a piacon a nénitől a  zöldséget, akik vágott tyúkot is árul" - jelleggel. Én úgy gondolom, jobb kerülni és törekedni a tiszta forrásra, de mivel még nincs akkora kultúrája ennek hazánkban, hogy mindent meg lehessen oldani abszolút cruelity-free, növényi alapokon, törekedni kell a lehető legkisebb károkozásra, és reménykedni, hogy idővel a kereslet-kínálat aránya elér egy olyan szintet, hogy a gyártóknak sem éri majd meg állati eredetű összetevőkkel foglalkozni.


*


Hogy ezek közül kinek mi fér bele, ki mit vásárol, mindenki döntse el saját maga.
0 Hozzászólás